Halsbånd
| Sorter efter: | Viser 1 til 1 (af 1 produkter) |
| Sorter efter: | Viser 1 til 1 (af 1 produkter) |
|
||||||||||||||||
Halsbånd af alle typer
Se produkt kategorierne under teksten. Vi fører et bredt udvalg af halsbånd til hunde, og vi er ofte først med nyhederne.
Halsbånd til træning
Halsbånd med lys og reflekser
Læderhalsbånd
Halsbånd i nylon og webbing
Bredt sortiment
Vi bestræber os på at have det største udvalg at hunde halsbånd, så der altid er noget for enhver smag – også til dig som måske ikke lige har samme ønsker som resten. Udover at have flere forskellige typer – læder, nylon, webbing osv., har vi også et stort sortiment under hver kategori, så hvis du er til læder, men ikke lige gider have det samme som nabo’en, er der med garanti noget anerledes at finde hos Loppetjansen.dk, og altid til den rigtige pris.
Læderhalsbånd
De fleste læderhalsbånd laves som spænder, hvilket ofte giver færre indstillingsmuligheder end produkter lavet med klik-spænder. Visse produkter kan man selv lave flere huller i, men vi anbefaler som udgangspunkt, at man vælger et der passer. Vær opmærksom på altid at læs mål under selve produktet, da et halsbånd med navnet ”50 cm” i vareteksten, henviser til den totale længde. Et sådan halsbånd ville derfor måske passe til en hund med halsmål 43-47 cm f.eks. Halsbånd af læder skal have læderfedt og imprægneres hvis man ønsker de skal holde i lang tid. Vi anbefaler generelt ikke læder til hvalpe af mellemstore og store racer, da de oftest hurtigt vokser ud af dem.
Webbing halsbånd
Webbing er flettet stof som bliver meget slidtstærkt når det syes sammen. De fleste webbing produkter har klik-låse ligesom nylon halsbånd. Webbing er et forholdsvis billigt materiale, men samtidig ret slidstærkt, og de kan ofte indstilles nok til, at hunden kan bruge halsbåndet i lang tid selvom den vokser. Læs altid om størrelserne på produktkortet få at få nøjagtige oplysninger.
Nylon halsbånd
Nylon halsbånd er den mest udbredte type halsbånd, da de fås i en bred vifte af prisklasser og modeller. De er typisk meget slidstærke og ofte glatte i overfladen(som virker skånsomt for pelsen). Vi har mange forskellige typer at vælge mellem og mange mærker. Så kig dig endelig omkring, og se om der er noget der falder i din smag. Vi anbefaler generelt at bruge nylon halsbånd til hvalpe, da disse typisk ikke er så dyre at erstatte når hunden vokser fra det.
Vores mærker
Vi fører halsbånd fra Hunter, Rogz, Ezy dog, Hurtta, Buster Gear, samt andre mærker.
